KULTUUR, AU JA KORRUPTSIOON

Siin räägitakse, et ta on maffiaga seotud.
Aga see ei ole meile tähtis.
Me tahame kuulda, mis tal öelda on. 
 
Järjekordne tragöödia Palermos, Sitsiilias, pakub veel ühe võimaluse jutustada maanurgast kaasaegses Euroopas, kus asetleidvad sündmused juhatavad meid tänapäevalgi veel liiga sageli esinevate inimvaenulike kommete, tavade ja traditsioonideni.
 
Lühikese, kuid see eest verivärske uudisena saame teada, et külmavereline ja jõhker mõrvar tungis kallale noorele kooliõpilasele, kelle ainuke süü seisnes selles, et ta üritas kaitsta oma õde tolle endise kihlatu kättemaksu eest. Tagajärjeks haavatasaanud ekspruut ja tema tapetud õde.
 
Seejärel informeeritakse meid sellest, et Napolis tapeti ekslikult üks noormees, Nicola Nappa. Tapjaks Sorrentini klanni kuuluv mafiooso.
 
Analoogilistel teadaannetel ei näi lõppu olevatki. Neid võib lugeda iga jumala päev ükskõik millisest Itaalia päevalehest või kuulata-vaadata järgmisest suvalisest Telegiornalest – uudistesaatest. Kanalit valimata, kanalit vahetamata. Olgu need siis üleriigilised või kohalikud väljaanded. Eilsed, tänased või homsed. Midagi ei muutu! Lehekülgede arv ei vähene, krimireporteri pooltund ei lühene ja seda vaatamata asjaolule, et järjekordne punt mafioososid trellide taha pandi või üks isehakanud “capo” keset päist päeva peatänaval ühe aupauguga teise ilma saadeti.
 
Uudise sisu muutub, teema jääb samaks. 
 
Saagadena näivad krooniliselt haiged ja lõputud lood keerlevad meie ümber puudutades meist igaühte. Kas siis otseselt või kaudselt. Ainult üks korralik, totaalne ignorant suudaks külma kõhuga kogu seda jama pealt vaadata, jätta midagi ütlemata-kirjutamata . Kuigi jah, tuleb nõustuda Rein Rauaga, ega seegi midagi muuda, kui just ise idioodiks ei taha kandideerida.
 
Au nimel ja vendetta sildi all toime pandud jõhkrad mõrvad, kallaletungid, arveteõiendamised ning üleüldse kõik ülejäänud isikuvastased kuriteod esindavad paljude meelest tõestust Palermost kui ebainimlikust linnast, kus puuduvad nii kaastunne, solidaarsus kui ka üksteisemõistmine, linnast, kus vohavad omakohus, kättemaks ja saamahimu, mida toidavad nii erinevad, mitmekihilised sotsiaalsed põhjused kui ka kurja juurena juurdunud maffiakultuur ja -kultus.
 
Aastatuhandeid võõrvõimude ikke all äganud linn on halva, kuid andeka õpilasena tagumises pingis spikerdades kujundanud oma tõe ja vaimu. Tagatipuks on ta uskumatult hästi omandanud entsüklopeedia selle peatüki, mis käsitleb inimeseksolemise halvimaid harjumusi ja ürgühiskonnas ellujäämiseks vajalikke instinkte ning kirjutab nüüd terveid peatükke räigeks, tapvaks reaalsuseks. Tõelise kaasaegse ideoloogina toimetades mürgitab ta halastamatult iga inimliku algatuse. Teistele hoiatuseks paneb vastuhakkajad plahvatama või kaotab nad kanalisatsiooni. Külvates surma, jätab ta endast pommiaukudega kiirteed ja vaikiva kõnnumaa. Riputades õhku nõutuse ja usaldamatuse, tätoveerib ta linnanäole selle ühe ja ainsa omakandi maailmakuulsa kaubamärgi – MAFFIA. 
 
Maffiakultuur ja -kultus on vallutanud Sitsiilias kõik, mida vallutada annab. Enamgi veel, see on tekitanud moraalse vaakumi, mis varieerub ühiskondliku maine ülimuslikkusest perekonnaauni, vabade kodanike õiguste piiramisest võimukorruptsioonini, röökivatest massimeeleavaldustest tagurlike ja ebausklike sotsiaalsete tavade põlistamiseni, massilisest harimatusest kõrgepalgaliste advokaatideni, kohalikest valimistest perversse omerta’ ni, kodanike hirmutamistest oma soosiku soojale kohale paigutamiseni, vääramatutest dogmadest arhailise patriarhaalsuseni.
 
Taaskord aeg uudisteks: Palermo. Täna, 05.11.2012.a. toimus pangarööv Vittorio Emanule Orlando nimelisel väljakul. Otse Palazzo Giustizia – Kohtumaja – vastas, rahvarohkes kohas. Fotoroboti abiga on uurijad koostanud kahtlusaluse foto.
 

Räägime me siis maffiast või millest me räägime?

Tegelikult oli see Gaetano, neljateistkümne aastane kõhna ja tumedapäine Sitsiilia puberteet, kes üsna üllatuslikult mu käest küsis:
“Janek, sai, cos’è la maffia? Kas sa tead, mis asi on maffia?”
Parandasime parasjagu tänaval jalgratast.
“Ei tea!” vastasin kiiresti proovides võimalikult ükskõiksena kõlada. Arvasin, et kui ta juba küsis, küllap siis tahab ta sellest ise rääkida. Või nii ma vähemalt lootsin. 
Kuid enne, kui Gaetano jätkata jõudis, sekkus Maurizio, Gaetano noorem vend: 
“Maffia on see, kui keegi su picciliddra ära võtab!” põrutas ta pooldialektis otsekoheselt oma arusaamise maffiast. Just nii ta ütleski: Se qualcuno prende la tua picciliddra! Kui keegi su tüdruku ära võtab.
 
Sinnapaika see vestlus tookord jäigi, sest poisid jõudsid omavahel rattapidurite pärast juba tülli minna. Ainuke selgitus, mille ma maffia kohta kogemata teada sain, puudutas naisi.
 
Kuid, jahmatavalt hea käsitlus “par excellence” maffiamentaliteedist ühelt üheksaaastaselt üle käte läinud Sitsiilia nagamannilt, kes emal enda eest koduseid koolitükke laseb ära teha. Ma olen enam kui veendunud, et ta ei ole midagi kuulnud ning veel vähem on ta ise midagi lugenud Pietro Mascagni “Cavalleria Rusticanast”, ooperist, kus hargnev armukolmnurk tiirleb kutsar Alfio ja noore sõduri Turiddu vahel, kuna esimene teise kihlatust endale naise tegi. Järgnevad solvangud viivad au haavamiseni, mille käigus saab selgeks, et vendetta on õige asi. “Turiddu tapeti!” karjatuse ning talupoegade hala saatel langeb eesriie.
 
Sisuliselt võiks Maurizio lambist lajatatud vastust naljakaks pidada. Parimal juhul juhuslikuks kokkulangevuseks liigitada. Kuid sõber Giovannigi seletas ükskord, et võimuesindajate mitteusaldamine ongi sitsiillastel veres, emapiimaga kaasa antud. Nende poole ei pöörduta. Kogemus ütleb, et võim on korrumpeerunud. Ükskõik, mis probleemiga korrakaitsjate või kohtu poole pöördumine võrduks vabatahtlikult veekeerisesse ujumisega, et seal siis ennast ise koos oma arvatava ujumisoskusega ära uputada.
 
Teil Eestis ei ole nii!? Jah, ma tean. Ma olen seda siin Sitsiiliaski oma sada korda kuulnud. Minu laps ei ole selline! Ole nüüd, ta ei olegi võimeline sellisteks asjadeks ja bla-bla-bla …., sest ta on hea poiss? Kahtlemata. Kui oma silmaga ei oleks näinud või oma kõrvaga kuulnud, siis ei usuks ise ka, mis ühel koledal hetkel kõik ilmsiks tulema hakkab.
 
Ühesõnaga, ma ei ole väga kindel, et teil see seal kaugel kodu-Eestis miskit teistmoodi oleks. Näite toomiseks ei pea arhiivides tolmu pühkima ega raamatukogusse minema. Tänasest päevast võetud looga saab kahe sõnaga süsteemi lahti seletada: Roy Strider. Piisab? Poleks Roy võimude poole pöördunud, vaid ise tollele traktoristile ja ülepõllumehele pasunasse pannud või mõne muu rafineeritud trikiga hakkama saanud, oleks maailm globaalsest mürgitamisest ammuilma päästetud. Kuid nüüd, palun väga, täiesti uskumatu case jätkub. Nagu mürgitaminegi. Võime vaid aimata, millal ja millega see jama lõpeb.
 
Me võime seda nimetada maffiaks, korruptsiooniks või sugulussidemeteks-tutvusteks. Kuidas soovite. Võime panna uudistele uued pealkirjad, raamatutel kaaned ära vahetada, nimetada asju misiganes suva järgi, kuid sisu sellest ei muutu. Sisu tekitab hoopis küsimusi. Nõutust ja hämmingut.
 
Ajalugu on näidanud, et äraostmatutel on kindel hind ja igal reformierakondlasel on kodus lisaks ämmale ka rahakirst, mis vajadusel parteiliini pidi pappi köhib. Isegi riigiprokuratuur ei julge sinna sisse vaadata, et küsida kust kõik see kullaga kaetud rahavaru tuleb ja on see siis ikka õige asi? Äkki juhtub, et leiame kogemata veel VEB’i fondist vasakule investeeritud miljonid üles? Või kümme miljonit dollarit? Tule, taevas, appi! Mis siis saama hakkab või kes siis sinna kirstu lüüakse? Sellepärast ongi targem vait olla ja oma arvamus Ansipi kingitud fooliummütsikeses hoida.
 
Hakka või uskuma, et Villul oligi õigus, kui ta oma võitlust pidades ütles, et kusagil struktuurides on kallutatud jõud. Need on seal tegelikult kogu aeg olnud. Alates sumeritest kindlasti, kui mitte australopiteekus africanuse hiilgeaegadest või millal meist täpsemalt inimesed saidki. Karta on, et see korralagedus kestab sama kaua edasi kuni inimkond ise suvatseb eksisteerida. Selline käitumine on inimlik. Villu jättis ühe asja ütlemata – me ise olemegi see kallutatav või juba kallutatud jõud.
 
Seega, ei midagi uut siin päikese all! Rahvapõlv läheb ja rahvapõlv tuleb. Mida aeg edasi, seda selgemaks saab, et kasutades sõna “maffia” ei räägi me enam ainuüksi Sitsiilia kuritegelikust organisatsioonist või sitsiillase kõhutundest (kõrvade vahele jääv araabia trotsi ja normannide uhkuse segu), mis tal sügaval hinges ja alateadvuses istub, vaid ülemaailmsest kogemusest lähtuvast amoraalsest kultuurilisest fenomenist; vastikust kõverast valitsevast inimmentaliteedist, mis tuues ohvriks üksikisiku, aitab massidel nende endi vaiksel tolereerimisel ellu jääda.
 
Loosung – üks kõigi ja kõik ühe eest – tapeti enne, kui see sündida jõudiski. Lihtsalt abort. Üks (Meikar) võib ju kõigi eest minna egas kõik selle ühe (Meikari) pärast veel rabelema hakka. Ehk siis, üks Meikar ees või taga, keda kotib? Rahvaloendusel saab sellest statistika, millega niikuinii midagi peale ei ole hakata. 
 
Kui nüüd teema eriti nõmedalt kokku võtta, siis mida teeks eestlane laulu- ja tantsupeota, sitsiillane maffiata, afgaan omamata relva padja all? Ma julgen arvata, et kõik kolm sureks sama primitiivselt välja nagu dinosaurused, sest teistmoodi ei saa. Ei oska ja ei ole võimalikki. Jama tuleb majja siis, kui neil asjad globaalse kolimise ajal omavahel vahetusse hakkavad minema. 
 
Uudis /26.10.2012/ Itaalia miljardärist endine peaminister Silvio Berlusconi mõisteti täna Milano kohtus maksupettuse eest neljaks aastaks vangi. Varsti pärast kohtuotsuse langetamist teatas Milano kohus, et karistust lühendati ühele aastale. 
 
ps. Ehkki kaasaegsed gladiaatorid ise Roomas laamendavad, siis arvavad nad ikka veel, et barbarid teisel pool Alpe elavad. Ei ole üldse oluline, kust Euroopa otsast nad seda asja vaatavad.
Annunci
Questa voce è stata pubblicata in Minu Palermo. Contrassegna il permalink.

Rispondi

Inserisci i tuoi dati qui sotto o clicca su un'icona per effettuare l'accesso:

Logo WordPress.com

Stai commentando usando il tuo account WordPress.com. Chiudi sessione /  Modifica )

Google+ photo

Stai commentando usando il tuo account Google+. Chiudi sessione /  Modifica )

Foto Twitter

Stai commentando usando il tuo account Twitter. Chiudi sessione /  Modifica )

Foto di Facebook

Stai commentando usando il tuo account Facebook. Chiudi sessione /  Modifica )

w

Connessione a %s...